Firmy, služby, e-shopy

Proč jsou kolaborativní roboti tak oblíbení

Dnes už snad jen málokdo neslyšel o kolaborativních robotech a jejich popularitě v průmyslových firmách. Věděli jste, že před patnácti lety se jich ročně prodávalo kolem 115 000 kusů robotů? V roce 2018 se jich prodávalo už okolo 422 000 kusů ročně a tento trend stále narůstá. Zejména díky zvyšující se popularitě cobotů. A proto se není čemu divit, že výnosy z jejich prodeje činily v roce 2018 asi 1,9 miliardy USD. Proč jsou tedy ti kolaborativní roboti tak oblíbení?

 

Výhody kolaborativních robotů

Mohou spolupracovat s přímo s člověkem a nepotřebují zábranu, které by je od sebe oddělovala. Mají totiž citlivé senzory, takže když pracovník vstoupí do jeho okolí, tak se robot v případě potřeby sám zastaví. A to vede ke snížení úrazů, které by mohli klasičtí roboti způsobit.
Máte strach, že nebudete schopni robota naprogramovat, aby vykonával potřebné činnosti? Nebojte se. Jejich programování je dnes velmi snadné a po krátkém školení ho zvládne každý zaměstnanec, který bude mít za úkol s nimi spolupracovat.
Jsou flexibilní, nemusí tedy zůstávat připoutaní k jednomu pracovišti, když ho bude potřeba někde jinde. A jak již bylo zmíněno, přeprogramování také není žádný problém.
Coboti také disponují funkcí 3D vidění, což jim umožňuje lépe rozpoznat součástky či předměty a podat je svému lidskému parťákovi.